Vishay/Dale CMF558K4500BHR6
CMF558K4500BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K4500BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K4500BHR6.pdf
Availability of CMF558K4500BHR6
QUANTITY
CMF558K4500BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K4500BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF558K4500BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K4500BHR6
Related LinksCMF558K, CMF558K4500BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K4500BHR6 Details Description
Related parts for CMF558K4500BHR6
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 100A SCREW TER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ3 1.14" 2/PK datasheet.pdf