Vishay/Dale CMF558K5600BEEB
CMF558K5600BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K5600BEEB
Brief Description
RES 8.56K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K5600BEEB.pdf
Availability of CMF558K5600BEEB
QUANTITY
CMF558K5600BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K5600BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K5600BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)