Vishay/Dale CMF558K6600FER6
CMF558K6600FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600FER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600FER6.pdf
Availability of CMF558K6600FER6
QUANTITY
CMF558K6600FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600FER6
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600FER6
Related LinksCMF558K, CMF558K6600FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600FER6 Details Description
Related parts for CMF558K6600FER6
RELAY OPTO AC/DC 250V 200MA 6DIP datasheet.pdf
CONN LOCK PCB BB4 PA BEIGE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 0.775A SOT-363 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 41 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.5A 140 MOHM datasheet.pdf