Vishay/Dale CMF558K6600FHEK
CMF558K6600FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600FHEK.pdf
Availability of CMF558K6600FHEK
QUANTITY
CMF558K6600FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600FHEK
Related LinksCMF558K, CMF558K6600FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600FHEK Details Description
Related parts for CMF558K6600FHEK
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC RES/MEM TEMP 50/10K 16-BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4809LD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 30AU 6CKT datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf