Vishay/Dale CMF558K6600FKBF
CMF558K6600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K6600FKBF
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K6600FKBF.pdf
Availability of CMF558K6600FKBF
QUANTITY
CMF558K6600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K6600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF558K6600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K6600FKBF
Related LinksCMF558K, CMF558K6600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K6600FKBF Details Description
Related parts for CMF558K6600FKBF
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK64H/AE64G/HPK64H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PIN RECEPT .051 DIA .105" datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
DSUB CON D*M PIN HV#20 50U GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MCU 8BIT 4KB FLASH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf