Vishay/Dale CMF558M0600FKEB
CMF558M0600FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M0600FKEB
Brief Description
RES 8.06M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M0600FKEB.pdf
Availability of CMF558M0600FKEB
QUANTITY
CMF558M0600FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M0600FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF558M0600FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M0600FKEB
Related LinksCMF558M, CMF558M0600FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M0600FKEB Details Description
Related parts for CMF558M0600FKEB
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf