Vishay/Dale CMF558M2000JKEA
CMF558M2000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M2000JKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M2000JKEA.pdf
Availability of CMF558M2000JKEA
QUANTITY
CMF558M2000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M2000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF558M2000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M2000JKEA
Related LinksCMF558M, CMF558M2000JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M2000JKEA Details Description
Related parts for CMF558M2000JKEA
CONN HDR 12POS DUAL VERT 15GOLD datasheet.pdf
KIT EVALUATION 3VSOPX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf