Vishay/Dale CMF558M4500FKR6
CMF558M4500FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF558M4500FKR6
Brief Description
RES 8.45M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558M4500FKR6.pdf
Availability of CMF558M4500FKR6
QUANTITY
CMF558M4500FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558M4500FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF558M4500FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558M4500FKR6
Related LinksCMF558M, CMF558M4500FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558M4500FKR6 Details Description
Related parts for CMF558M4500FKR6
IC OTP 4MBIT 120NS 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf