Vishay/Dale RNC60H1051BRB14
RNC60H1051BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1051BRB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1051BRB14.pdf
Availability of RNC60H1051BRB14
QUANTITY
RNC60H1051BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1051BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1051BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1051BRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1051BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1051BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1051BRB14
IC MICROMAN 3.3V ACT HI 10% 8DIP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HAND PAD 96 UNPRINTED 015373A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 16A TO263 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf