Vishay/Dale CMF5590K000FEEK
CMF5590K000FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5590K000FEEK
Brief Description
RES 90K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5590K000FEEK.pdf
Availability of CMF5590K000FEEK
QUANTITY
CMF5590K000FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5590K000FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5590K000FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5590K000FEEK
Related LinksCMF5590, CMF5590K000FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5590K000FEEK Details Description
Related parts for CMF5590K000FEEK
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DICHTUNG F2P JPT-GH datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
RES 5.56 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
524TX ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
CMOS +V/+5 V/+3 V Triple SPDT Switch IC datasheet.pdf