Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y161150R0000A0R
Y161150R0000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y161150R0000A0R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.05% 0.3W 2010
Datasheet Download
Y161150R0000A0R.pdf
Availability of Y161150R0000A0R
QUANTITY
Y161150R0000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y161150R0000A0R
Internal Part NumberEIS-Y161150R0000A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y161150R0000A0R
Y161150R0000A0R Details Description
Related parts for Y161150R0000A0R
INDUCTOR COMMON MODE 5mH HORZ datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIDI FUSE HOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD TRIPLE CAP LDO datasheet.pdf
508 TB SOC OPEN VERTICAL datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf