Vishay/Dale RN60C86R6BBSL
RN60C86R6BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C86R6BBSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C86R6BBSL.pdf
Availability of RN60C86R6BBSL
QUANTITY
RN60C86R6BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C86R6BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C86R6BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C86R6BBSL
Related LinksRN60C8, RN60C86R6BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C86R6BBSL Details Description
Related parts for RN60C86R6BBSL
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0805 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 4-14VDC PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 400V RADIAL datasheet.pdf