Vishay/Dale CMF5590R900FER6
CMF5590R900FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5590R900FER6
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5590R900FER6.pdf
Availability of CMF5590R900FER6
QUANTITY
CMF5590R900FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5590R900FER6
Internal Part NumberEIS-CMF5590R900FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5590R900FER6
Related LinksCMF5590, CMF5590R900FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5590R900FER6 Details Description
Related parts for CMF5590R900FER6
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PARALLEL 16-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 3A 300V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
MICRO 21C P /33 10CR 72" datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf