Vishay/Dale CMF55965R00BHRE
CMF55965R00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55965R00BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55965R00BHRE.pdf
Availability of CMF55965R00BHRE
QUANTITY
CMF55965R00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55965R00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55965R00BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)965
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55965R00BHRE
Related LinksCMF5596, CMF55965R00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55965R00BHRE Details Description
Related parts for CMF55965R00BHRE
IC BACKPLANE PHY 1394 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT datasheet.pdf
15P M R/A 370 CLIP 4-40 830PF datasheet.pdf