Vishay/Dale CMF55976K00FKR670
CMF55976K00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55976K00FKR670
Brief Description
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55976K00FKR670.pdf
Availability of CMF55976K00FKR670
QUANTITY
CMF55976K00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55976K00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF55976K00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55976K00FKR670
Related LinksCMF55976, CMF55976K00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55976K00FKR670 Details Description
Related parts for CMF55976K00FKR670
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 151VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
EVAL BOARD 2 FOR ISL6745 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 330MA 1.4 OHM datasheet.pdf
KK200 POL WAFER 2599M04A02 datasheet.pdf
SWITCHING REGULATOR 216W 24V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.2A 20.7 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf