Vishay/Dale CMF55988R00BHRE
CMF55988R00BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55988R00BHRE
Brief Description
RES 988 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55988R00BHRE.pdf
Availability of CMF55988R00BHRE
QUANTITY
CMF55988R00BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55988R00BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55988R00BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)988
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55988R00BHRE
Related LinksCMF5598, CMF55988R00BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55988R00BHRE Details Description
Related parts for CMF55988R00BHRE
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W SMA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
CONN LOCKWASHER FOR E SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf