Vishay/Dale CMF55R75000FLEA
CMF55R75000FLEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55R75000FLEA
Brief Description
RES 0.75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55R75000FLEA.pdf
Availability of CMF55R75000FLEA
QUANTITY
CMF55R75000FLEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55R75000FLEA
Internal Part NumberEIS-CMF55R75000FLEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55R75000FLEA
Related LinksCMF55R7, CMF55R75000FLEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55R75000FLEA Details Description
Related parts for CMF55R75000FLEA
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1000V TO-94 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRVR SO6L datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf
AC FAN MOTOR datasheet.pdf
LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
EVCA 16MM CABLE 32A UL BK 25FT datasheet.pdf