Vishay/Dale CMF60100R00FKEB
CMF60100R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF60100R00FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60100R00FKEB.pdf
Availability of CMF60100R00FKEB
QUANTITY
CMF60100R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60100R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF60100R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60100R00FKEB
Related LinksCMF6010, CMF60100R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60100R00FKEB Details Description
Related parts for CMF60100R00FKEB
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 4.45A 34 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5040 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf