Vishay/Dale CMF6012R000FHEB
CMF6012R000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6012R000FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6012R000FHEB.pdf
Availability of CMF6012R000FHEB
QUANTITY
CMF6012R000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6012R000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF6012R000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6012R000FHEB
Related LinksCMF6012, CMF6012R000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6012R000FHEB Details Description
Related parts for CMF6012R000FHEB
CABLE FLAT FLEX 8POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 10-TSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 5' BL datasheet.pdf
FIXED IND 8.6NH 1.42A 70 MOHM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf