Vishay/Dale CMF60150R00FKR664
CMF60150R00FKR664 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60150R00FKR664
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60150R00FKR664.pdf
Availability of CMF60150R00FKR664
QUANTITY
CMF60150R00FKR664 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60150R00FKR664
Internal Part NumberEIS-CMF60150R00FKR664
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60150R00FKR664
Related LinksCMF60150, CMF60150R00FKR664 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60150R00FKR664 Details Description
Related parts for CMF60150R00FKR664
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V/5V/9V TRPL TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM/LW/SW24QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf