Vicor Corporation V375C3V3T50BG3
V375C3V3T50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3T50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3T50BG3.pdf
Availability of V375C3V3T50BG3
QUANTITY
V375C3V3T50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3T50BG3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3T50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3T50BG3
Related LinksV375C3V, V375C3V3T50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3T50BG3 Details Description
Related parts for V375C3V3T50BG3
CAP CER 10000PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 15A 600V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 25MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEAVY INDUSTRIAL 232/422/485 TO datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf