Vishay/Dale CMF6018R000FKR664
CMF6018R000FKR664 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6018R000FKR664
Brief Description
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6018R000FKR664.pdf
Availability of CMF6018R000FKR664
QUANTITY
CMF6018R000FKR664 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6018R000FKR664
Internal Part NumberEIS-CMF6018R000FKR664
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6018R000FKR664
Related LinksCMF6018R, CMF6018R000FKR664 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6018R000FKR664 Details Description
Related parts for CMF6018R000FKR664
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER SUPPLY DGTL PROGRAM 0-32V datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 12POS datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf