Vishay/Dale CMF601K2100FKEA
CMF601K2100FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K2100FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K2100FKEA.pdf
Availability of CMF601K2100FKEA
QUANTITY
CMF601K2100FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K2100FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF601K2100FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K2100FKEA
Related LinksCMF601K, CMF601K2100FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K2100FKEA Details Description
Related parts for CMF601K2100FKEA
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES 250 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TVSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FUSE 40A 500V BLK DT III datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IO NICU NRS NF NR REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf