Vishay/Dale CMF601K2100FNR670
CMF601K2100FNR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K2100FNR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K2100FNR670.pdf
Availability of CMF601K2100FNR670
QUANTITY
CMF601K2100FNR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K2100FNR670
Internal Part NumberEIS-CMF601K2100FNR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K2100FNR670
Related LinksCMF601K2, CMF601K2100FNR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K2100FNR670 Details Description
Related parts for CMF601K2100FNR670
RES SMD 84.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 6V datasheet.pdf
IC XLATOR TRPL ECL-PECL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CHAMP SHIELD RCPT 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf