Vishay/Dale CMF601K9100FKEB
CMF601K9100FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K9100FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K9100FKEB.pdf
Availability of CMF601K9100FKEB
QUANTITY
CMF601K9100FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K9100FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF601K9100FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K9100FKEB
Related LinksCMF601K, CMF601K9100FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K9100FKEB Details Description
Related parts for CMF601K9100FKEB
IC LV SNGL FET BUS SW SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 324FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 800MA 190 MOHM SMD datasheet.pdf
CUSTOM UMQ MAT 42"X24" datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
50 Hz to 6 GHz, 50 dB TruPwr⑩ Detector IC datasheet.pdf