Vishay/Dale CMF601M0240BHEK
CMF601M0240BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M0240BHEK
Brief Description
RES 1.024M OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M0240BHEK.pdf
Availability of CMF601M0240BHEK
QUANTITY
CMF601M0240BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M0240BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF601M0240BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.024M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M0240BHEK
Related LinksCMF601M, CMF601M0240BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M0240BHEK Details Description
Related parts for CMF601M0240BHEK
LED 7-SEG DISP CA RED RHDP .51" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DP83848K datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL RED DIFF datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf