Vishay/Dale CMF601M5000FERE
CMF601M5000FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M5000FERE
Brief Description
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M5000FERE.pdf
Availability of CMF601M5000FERE
QUANTITY
CMF601M5000FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M5000FERE
Internal Part NumberEIS-CMF601M5000FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M5000FERE
Related LinksCMF601M, CMF601M5000FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M5000FERE Details Description
Related parts for CMF601M5000FERE
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
LOW ANGLE RING-74MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf