Vishay/Dale CMF601R3700FLBF
CMF601R3700FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R3700FLBF
Brief Description
RES 1.37 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R3700FLBF.pdf
Availability of CMF601R3700FLBF
QUANTITY
CMF601R3700FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R3700FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF601R3700FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R3700FLBF
Related LinksCMF601R, CMF601R3700FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R3700FLBF Details Description
Related parts for CMF601R3700FLBF
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
KIT PICOFLEX VERT 1.27MM ASSORTE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XPC 630NM RED 56.8LM SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf