Vishay/Dale CMF601R4000JLEK
CMF601R4000JLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R4000JLEK
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R4000JLEK.pdf
Availability of CMF601R4000JLEK
QUANTITY
CMF601R4000JLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R4000JLEK
Internal Part NumberEIS-CMF601R4000JLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R4000JLEK
Related LinksCMF601R, CMF601R4000JLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R4000JLEK Details Description
Related parts for CMF601R4000JLEK
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 15POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
HEADER ASSY, 35 POS VERTICAL datasheet.pdf