Vicor Corporation MI-25K-IY-S
MI-25K-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-IY-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W
Datasheet Download
MI-25K-IY-S.pdf
Availability of MI-25K-IY-S
QUANTITY
MI-25K-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-IY-S
Internal Part NumberEIS-MI-25K-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-IY-S
Related LinksMI-25, MI-25K-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-IY-S Details Description
Related parts for MI-25K-IY-S
MOD DIODE SCR 42.5A 120V .250"QC datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
SGE1510-0-0150A-3000C-3000C datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf