Vicor Corporation V110A12T300BN2
V110A12T300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BN2.pdf
Availability of V110A12T300BN2
QUANTITY
V110A12T300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BN2
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BN2
Related LinksV110A12, V110A12T300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BN2 Details Description
Related parts for V110A12T300BN2
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT PISO 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 370MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf