Vishay/Dale CMF601R5000FKBF
CMF601R5000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R5000FKBF
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R5000FKBF.pdf
Availability of CMF601R5000FKBF
QUANTITY
CMF601R5000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R5000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF601R5000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R5000FKBF
Related LinksCMF601R, CMF601R5000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R5000FKBF Details Description
Related parts for CMF601R5000FKBF
RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE HI TO-92 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V TO-204AE TO-3 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf