Vishay/Dale CMF601R5000FKBF
CMF601R5000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R5000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R5000FKBF.pdf
Availability of CMF601R5000FKBF
QUANTITY
CMF601R5000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R5000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF601R5000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R5000FKBF
Related LinksCMF601R, CMF601R5000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R5000FKBF Details Description
Related parts for CMF601R5000FKBF
IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 720NH 12.5A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 25VP-P 4KHZ PC MT datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BROWN 100' datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 35V/3A 70V/1.5A datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf