Vishay/Dale CMF601R5000FLR6
CMF601R5000FLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R5000FLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R5000FLR6.pdf
Availability of CMF601R5000FLR6
QUANTITY
CMF601R5000FLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R5000FLR6
Internal Part NumberEIS-CMF601R5000FLR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R5000FLR6
Related LinksCMF601R, CMF601R5000FLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R5000FLR6 Details Description
Related parts for CMF601R5000FLR6
CER RESONATOR 6.00MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
PROGBL CONVERT DC-DC 15A OUT SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 1.0" datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf