Vishay/Dale CMF60226K00FHEA
CMF60226K00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF60226K00FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60226K00FHEA.pdf
Availability of CMF60226K00FHEA
QUANTITY
CMF60226K00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60226K00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF60226K00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60226K00FHEA
Related LinksCMF6022, CMF60226K00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60226K00FHEA Details Description
Related parts for CMF60226K00FHEA
BRD SPT EDGE HOLD SNAP RIVET datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 2.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 30A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 49MA 19 OHM SMD datasheet.pdf