Vishay/Dale CMF60274R00FKRE70
CMF60274R00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60274R00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60274R00FKRE70.pdf
Availability of CMF60274R00FKRE70
QUANTITY
CMF60274R00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60274R00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF60274R00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60274R00FKRE70
Related LinksCMF60274, CMF60274R00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60274R00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF60274R00FKRE70
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 13.2MBPS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 2CH 48-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
ASSY HDR VERT NO-BOSS DUAL ROW E datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf