Vishay/Dale CMF602K0480BEBF
CMF602K0480BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF602K0480BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.048K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602K0480BEBF.pdf
Availability of CMF602K0480BEBF
QUANTITY
CMF602K0480BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602K0480BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF602K0480BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.048k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602K0480BEBF
Related LinksCMF602K, CMF602K0480BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602K0480BEBF Details Description
Related parts for CMF602K0480BEBF
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 256MB datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 112POS R/A TIN 2.2MM datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf