Vishay/Dale CMF602K5000BHEA
CMF602K5000BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF602K5000BHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602K5000BHEA.pdf
Availability of CMF602K5000BHEA
QUANTITY
CMF602K5000BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602K5000BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF602K5000BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602K5000BHEA
Related LinksCMF602K, CMF602K5000BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602K5000BHEA Details Description
Related parts for CMF602K5000BHEA
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
KIT BLANK PANEL 19" 1U 2U 4U 8U datasheet.pdf
SENSOR CABLE CQM APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE STD REC 1000V DO219AB-M datasheet.pdf