Vishay/Dale CMF602M4900FKR6
CMF602M4900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF602M4900FKR6
Brief Description
RES 2.49M OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602M4900FKR6.pdf
Availability of CMF602M4900FKR6
QUANTITY
CMF602M4900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602M4900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF602M4900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602M4900FKR6
Related LinksCMF602M, CMF602M4900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602M4900FKR6 Details Description
Related parts for CMF602M4900FKR6
CABLE GRIP BLACK 6.5-14MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 36POS 30AU datasheet.pdf
CONN MULT STUD 12-10AWG #10,8,6 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 180/58MM-48" datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 1COAX+1LV SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf