Vishay/Dale CMF602R2600FKBF
CMF602R2600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF602R2600FKBF
Brief Description
RES 2.26 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602R2600FKBF.pdf
Availability of CMF602R2600FKBF
QUANTITY
CMF602R2600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602R2600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF602R2600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602R2600FKBF
Related LinksCMF602R, CMF602R2600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602R2600FKBF Details Description
Related parts for CMF602R2600FKBF
IC SWTCH PCMCIA3.3V/5V SNGL8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf