Vishay/Dale CMF602R6700FKR8
CMF602R6700FKR8 picture photo
Mfg. Part Number
CMF602R6700FKR8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602R6700FKR8.pdf
Availability of CMF602R6700FKR8
QUANTITY
CMF602R6700FKR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602R6700FKR8
Internal Part NumberEIS-CMF602R6700FKR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602R6700FKR8
Related LinksCMF602R, CMF602R6700FKR8 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602R6700FKR8 Details Description
Related parts for CMF602R6700FKR8
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 26POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 48POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf