Vishay/Dale CMF60301R00FKRE70
CMF60301R00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60301R00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60301R00FKRE70.pdf
Availability of CMF60301R00FKRE70
QUANTITY
CMF60301R00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60301R00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF60301R00FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60301R00FKRE70
Related LinksCMF60301, CMF60301R00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60301R00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF60301R00FKRE70
RES SMD 27K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf