Vishay/Dale CMF60311R70CHEK
CMF60311R70CHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF60311R70CHEK
Brief Description
RES 311.7 OHM 1W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF60311R70CHEK.pdf
Availability of CMF60311R70CHEK
QUANTITY
CMF60311R70CHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60311R70CHEK
Internal Part NumberEIS-CMF60311R70CHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)311.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)