Vishay/Dale CMF603K1600FKEA
CMF603K1600FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF603K1600FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF603K1600FKEA.pdf
Availability of CMF603K1600FKEA
QUANTITY
CMF603K1600FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF603K1600FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF603K1600FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF603K1600FKEA
Related LinksCMF603K, CMF603K1600FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF603K1600FKEA Details Description
Related parts for CMF603K1600FKEA
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8SO datasheet.pdf
CONN PWR SOCKET 2-FB 8POS 4ROW datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf