Vishay/Dale CMF603M6000JKEA
CMF603M6000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF603M6000JKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF603M6000JKEA.pdf
Availability of CMF603M6000JKEA
QUANTITY
CMF603M6000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF603M6000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF603M6000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)