Vishay/Dale CMF6040K200FHBF
CMF6040K200FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K200FHBF
Brief Description
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K200FHBF.pdf
Availability of CMF6040K200FHBF
QUANTITY
CMF6040K200FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K200FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF6040K200FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K200FHBF
Related LinksCMF6040, CMF6040K200FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K200FHBF Details Description
Related parts for CMF6040K200FHBF
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32QFN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 16POS 2.54 datasheet.pdf