Vishay/Dale CMF6040K200FKEA
CMF6040K200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K200FKEA
Brief Description
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K200FKEA.pdf
Availability of CMF6040K200FKEA
QUANTITY
CMF6040K200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF6040K200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K200FKEA
Related LinksCMF6040, CMF6040K200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K200FKEA Details Description
Related parts for CMF6040K200FKEA
FILTER LINE 2ST STD/IND 10A SCRW datasheet.pdf
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A MALE SNGL 5POS 2M datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
REPL LED GRN 24V FOR A22 datasheet.pdf
RES 78 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB. 5.83" datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
RES 309K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf