Vishay/Dale CMF6040K200FKEA
CMF6040K200FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K200FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K200FKEA.pdf
Availability of CMF6040K200FKEA
QUANTITY
CMF6040K200FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K200FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF6040K200FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K200FKEA
Related LinksCMF6040, CMF6040K200FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K200FKEA Details Description
Related parts for CMF6040K200FKEA
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 48POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 14.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf