Vishay/Dale CMF60499R00BHR6
CMF60499R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60499R00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60499R00BHR6.pdf
Availability of CMF60499R00BHR6
QUANTITY
CMF60499R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60499R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60499R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60499R00BHR6
Related LinksCMF6049, CMF60499R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60499R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF60499R00BHR6
RES SMD 536 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL POLYESTER 7/8" datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 48"" datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.1V 3-USP datasheet.pdf