Vishay/Dale CMF60499R00FKRE
CMF60499R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF60499R00FKRE
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60499R00FKRE.pdf
Availability of CMF60499R00FKRE
QUANTITY
CMF60499R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60499R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF60499R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60499R00FKRE
Related LinksCMF6049, CMF60499R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60499R00FKRE Details Description
Related parts for CMF60499R00FKRE
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
KIT DEV ACE ICD-S40/PCWH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf